Zdravé zuby plní kromě životně důležitých funkcí jako kousání a žvýkání i funkci estetickou, neboť jsou rozhodující pro celkový výraz našeho obličeje, osobitý šarm a dokonalý úsměv.
Výborný stav chrupu je předpokladem pro bezchybnou výslovnost a dodává nám pocit spokojenosti v každém okamžiku našeho života. Je také naší vizitkou, podle které nás naše okolí hodnotí.
Jak je zdraví zubů důležité, dokážeme bohužel často ocenit, až když je pozdě, tedy v okamžiku, kdy přijdeme o zub či dokonce o celý chrup.
Ke ztrátě zubů může během života dojít z mnoha důvodů. Nejčastějšími příčinami bývá úraz, onemocnění dásní, zubní kaz nebo zánětlivé onemocnění zubu.
Chybějící zub nám obvykle způsobuje různé nepříjemnosti, naše schopnost jíst a vyslovovat je narušena, o vzhledu v případě ztráty předních zubů ani nemluvě.
Řešení naštěstí existuje, neboť chybějící zuby lze kromě můstku nebo umělého chrupu úspěšně nahradit zubním implantátem, který splňuje všechny funkce původního zubu a navíc je jeho přirozenou a věrnou kopií.
Co je zubní implantát?
Jedná se o titanový šroubovitý pilíř nahrazující kořen zubu, který se během krátkého chirurgického zákroku zavede pacientovi do čelisti.
Titan je bez komplikací přijímán lidským tělem a alergie na něj se téměř nevyskytují.
Tento „umělý kořen“ vytvoří stabilní základ pro dlouhodobé upevnění korunky a zároveň elegantně vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla v důsledku stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty (obr. 2).
Kdy je použití implantátu vhodné
Vhodným kandidátem pro implantaci je téměř každý pacient v jakémkoliv věku (mimo pacientů s některými chronickými či systémovými onemocněními, např. diabetes a těžkých kuřáků).
Kouření totiž zvyšuje teplotu v dutině ústní a může snížit pravděpodobnost úspěšnosti implantace.
Metoda také není vhodná pro děti a dospívající, u kterých ještě nebyl ukončen kostní růst.
O tom, zda je pro vás dentální implantát vhodným řešením, rozhoduje zubní lékař specialista na základě informací z rentgenového snímku případně CT-přístroje a dalších skutečností.
K provedení úspěšné implantace je nezbytné, aby hmota čelistní kosti byla dostatečná a kvalitní, pacient musí provádět bezchybnou ústní hygienu a jeho organismus musí disponovat normální schopností hojení ran.
Kolik zubů mohou implantáty nahradit?
Pokud jste přišli pouze o jeden zub a zvolíte-li si jako řešení této situace dentální implantát, nebudete muset obětovat zdravé vedlejší zuby, jejichž zbroušení by bylo nutné, pokud byste se rozhodli pro můstek (obr. 1). Podobné je to i se ztrátou dvou a více zubů.
Můstek může nést dvojice dentálních implantátů a opět nebude nutné „ničit“ zdravé vedlejší zuby.
Pokud potřebujete celkovou či částečnou snímatelnou zubní náhradu, dentální implantáty zajistí její bezpečné ukotvení, přičemž bude stále možné ji jednoduše z úst vyndat a vyčistit a zároveň se vyhnete nepříjemnostem častým při nasazování protéz na vlastní zuby.
Typy dentálních implantátů
Kořenové implantáty
Kořenová implantace patří mezi nejčastější metodu. Aby proběhla úspěšně, musí být čelistní kost dostatečně hluboká a široká. Samotný proces implantace je rozdělen na tři části: chirurgickou, hojící a protetickou.
V první chirurgické fázi je kost umrtvena lokálním anestetikem, pak je během chirurgického zákroku vpraven implantát (obr. 2) a dáseň je zašita několika stehy, které se odnímají za 1-2 týdny.
V průběhu druhé fáze kost dorůstá, až splyne s implantovaným povrchem. Délka hojení je individuální, obecně lze říci, že u dolní čelisti je to přibližně 3 – 4 měsíce, u horní čelisti 6 – 8 měsíců, podle švýcarských zdrojů však pouze 6 – 8 týdnů.Po uplynutí této doby musí některé implantáty zůstat odkryté. Jsou schovány pod dásní, která je otevřená a umožňuje tak aplikaci těsnícího materiálu. Dáseň je poté obšita kolem vyčnívající léčebné korunky.
Některé typy implantátů jsou v ústech viditelné a nemusí být odkryty. Někdy se z estetických důvodů používají slabší dočasné implantáty, které pacientovi pomohou překlenout období potřebné k přípravě trvalé implantace.
Ve třetí fázi se na již viditelný implantát v dutině ústní nasadí podpěra, která uchycuje můstek, korunku nebo protézu (obr. 3 a 4).
Ostatní druhy implantátů
I u pacientů, jejichž čelist není dostatečně silná pro metodu kořenové implantace, existuje řešení. Buď lékař zvolí speciální druh implantátu, nebo se před vlastní implantací nebo souběžně s ní přikloní k provedení kostní transplantace, tzn. výstavbě kosti v okolí plánovaného zavedení implantátu.